Skóra odwodniona – zaburzenie zdolności zatrzymywania właściwej ilości wody w naskórku; może współistnieć z każdym rodzajem skóry. Skóra sucha – ważna rola genetyki, nieprawidłowości dotyczą płaszcza hydrolipidowego pokrywającego skórę
Kiedy dochodzi do odwodnienia skóry?
W skórze (tkanka podskórna, skóra właściwa i najbardziej zewnętrzny – naskórek) znajduje się ok. 20% całkowitej zawartości wody w organizmie. Zdecydowana większość (nawet. 70%) w skórze właściwej, a tylko niewielka część (ok. 13%) w najbardziej zewnętrznych warstwach naskórka (naskórek w najgrubszych miejscach składa się z 5 warstw).
Jeżeli naskórek traci więcej wody niż przyjmuje z głębszych warstw skóry, kończy się to jego odwodnieniem. Kluczowym elementem jest tutaj TEWL, czyli przeznaskórkowa utrata wody. Za utrzymanie prawidłowej ilości wody w skórze odpowiadają związki, tworzące tzw. NMF (Naturalny Czynnik Nawilżający) oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Przeciętna dobowa utrata wody przez skórę to zazwyczaj 300 ml (max. 400 ml). Gdy TEWL jest większe – zaczynamy zauważać problemy z odwodnieniem skóry.
Pielęgnacja cery odwodnionej:
Profilaktyka cery odwodnionej obejmuje pielęgnację natłuszczająco-nawilżającą. Przy problemach z odwodnieniem skóry należy wybierać składniki zmniejszające TEWL, które są zbliżone bądź identyczne z tymi, które występują w naszej skórze. Przy cerze odwodnionej tłustej sięgamy po lekkie emulsje. Przy bardzo suchej możemy sobie pozwolić na mocniej natłuszczające kosmetyki. Stawiamy na składniki, które będą wspierały mechanizm wiązania wody, ale nie zapominamy także o tych, które będą uszczelniać barierę hydrolipidową, chroniąc przed nadmierną ucieczką H2O.
Składniki aktywne w pielęgnacji cery odwodnionej:
- mocznik, aminokwasy, piroglutaminian sodu – Sodium PCA (naturalnie występujące w NMF),
- wielonienasycone kwasy tłuszczowe
- ceramidy, gliceryna,
- cukry, np. kwas hialuronowy i proteiny, np. z pszenicy.
Ważna będzie także dieta – wypijanie ok. 2 l wody dziennie, dostarczanie organizmowi NNKT i właściwa pielęgnacja – unikamy agresywnych, wysuszających produktów i pilnujemy, by nie przesadzać z peelingowaniem cery. Kremy nakładamy na zwilżoną hydrolatem bądź tonikiem skórę – nie czekamy aż same wcześniej wyschną. Nie trzyj skóry – obchodź się z nią delikatnie. Pamiętaj, jeśli problem się nasila – zgłoś się do dermatologa.
Kosmetyki Your Natural Side odpowiednie dla cery odwodnionej:
- Serum: kwas hialuronowy, aloes, gliceryna + skwalan
- Hydrolaty: melisa, zielona herbata, róża
- oleje – konopny, z wiesiołka, z nasion ogórka, rokitnikowy, meadowfoam
Produkty Your Natural Side znajdziesz tutaj <klik>