Przejdź do treści

Profil kwasów tłuszczowych- jak go interpretować?

  • przez

Kwasy tłuszczowe (KT) – to właśnie ich kompozycja (rodzaj i ilość) warunkuje właściwości pielęgnacyjne i fizyczne olejów. Czy pozostawią delikatny film, a może będą gęstsze, bardziej treściwe? 

Zarys tego daje nam właśnie analiza profilu kwasów tłuszczowych konkretnego produktu. Te informacje znajdziecie m. in. w części opisów olejów na naszej stronie – w postaci tabel.

Przykład: olej acai

Dwie, kluczowe kwestie przy wyborze oleju to rodzaj kwasów tłuszczowych i ich zakres procentowy. Dlaczego nie konkretna liczba? Te wartości mogą nieco różnić się w zależności od partii i np. pory zbioru surowca. Zawsze jednak mieszczą się w podanym zakresie. KT to m. in. łańcuch tworzony przez atomy węgla. Ile jest tych atomów, jakie są między nimi wiązania? O Tym informuje 1. i 3.kolumna tabeli.

Powyższy schemat możecie już dobrze znać, bo jest kluczowy dla podziału olejów na:

  • schnące – ponad 50% kwasów tłuszczowych wielonienasyconych – (włosy wysokoporowate, cera tłusta),
  • półschnące (średniopory i cera normalna/mieszana),
  • nieschnące – mniej niż 20% wielonienasyconych KT- (włosy niskoporowate, cera bardzo sucha).

Kwasy nasycone – wiązania między atomami C są pojedyncze —> brak możliwości przyłączenia kolejnych atomów —> olej bardziej stabilny)

Ale szybkie spojrzenie na profile kwasów tłuszczowych pozwala nam porównać 2 oleje nawet z tej samej grupy! 

Im więcej w oleju KT wielonienasyconych, tym lżejszy film powinien zostawić. Ps. To właśnie z powodu wysokiej zawartości kwasów nasyconych olej babassu czy kokosowy mają postać stałą i bardzo dobrze natłuszczają skórę.

Oczywiście oleje to nie tylko triglicerydy, ale również inne cenne składniki rozpuszczalne w tłuszczach – barwniki roślinne czy witaminy. Profil kwasów tłuszczowych jest bardzo pomocny, ale nie zastąpi starego dobrego testowania na skórze.

Tutaj kupisz produkty your natural side – <KLIK>