Przejdź do treści

Cera wrażliwa – podstawy pielęgnacji

  • przez

Skóra wrażliwa często współwystępuje z takimi schorzeniami, jak: AZS, ŁZS czy trądzik różowaty. Stanowią one doskonałe podłoże do rozwinięcia się tego podtypu skóry. Skóra wrażliwa to skóra hiperreaktywna, nadmiernie reagująca na rozmaite czynniki – na które normalnie powinna być odporna – ich rodzaj oraz wielkość reakcji są indywidualne. Wśród klinicznych objawów skóry wrażliwej wyróżnia się 2 grupy:

  • Obiektywne – łatwe do zauważenia, np. suchość czy zaczerwienienie,
  • Subiektywne – niewidoczne, które odczuwa dana osoba, np. uczucie ściągnięcia po myciu, swędzenie [1].

Objawy subiektywne są bardzo ważne, bo okazuje się, że niektóre osoby faktycznie mają więcej pewnych receptorów, które odpowiadają za sygnały wywołujące reakcję zapalną. I tak przykładowo, chorym na AZS częściej doskwiera świąd, ściągnięcie skóry czy jej podrażnienie, a na Acne rosacea – podrażnienie, obrzęk, czerwienienie się [1].

Klasyfikacja CERIES przewiduje 4 typy skóry wrażliwej:

  • Typ I: rumień powodowany dietą, alkoholem, stresem, emocjami oraz zmianami temperatury,
  • Typ II: rumień, uczucie ściągania, niewielkie złuszczanie przez warunki atmosferyczne lub klimatyzację,
  • Typ III: rumień, uczucie ściągania, mrowienie i nagłe zaczerwienienia pod wpływem kosmetyków
  • Typ IV: zaczerwienienie, uderzenia gorąca towarzyszące menstruacji.

Wrażliwa skóra jest dosyć powszechnym problemem. Europejskie badania pokazują, że może dotykać nawet ponad 38% społeczeństwa [2]. Częściej jednak skarżą się na nią kobiety [1], choćby ze względu na nieustanne przemiany hormonalne regulujące nasze cykle menstruacyjne. Androgeny – w tym testosteron, główny męski hormon płciowy – pobudzają produkcję łoju, który stanowi ważny element naszej naturalnej skórnej tarczy. To właśnie na skutek niewydolności płaszcza hydrolipidowego spadają możliwości adaptacyjne skóry i obserwujemy jej wzmożoną reaktywność.

Należy także odróżnić skórę wrażliwą od skóry alergicznej. Mogą dawać zbliżone objawy, co utrudnia prawidłowe rozpoznanie. Sęk  w tym, że skóra alergiczna jest skórą wrażliwą, ale już wrażliwa niekoniecznie musi być od razu również alergiczna.

Ważna różnica tkwi w przyczynie wywoływanego odczynu – przy skórze alergicznej za objawy odpowiada nasz układ odpornościowy. Z tego też powodu występują one nieco później od zadziałania bodźca. Jeśli więc nałożymy nowy krem i nasza skóra zaczyna piec, swędzieć bądź czerwienić się w zasadzie od razu – wówczas przyczyną będzie raczej wzmożona reaktywność niż reakcja alergiczna. Ta potrzebuje czasu, by się rozwinąć. Może wystąpić nawet po kilku dniach, przy kolejnym kontakcie z alergenem. Co więcej, cera wrażliwa zareaguje tam, gdzie miała kontakt z bodźcem drażniącym. Cera alergiczna – już niekoniecznie. Alergia kontaktowa może pojawić się w innym rejonie naszego ciała, gdzie wcale nie nałożyliśmy danego preparatu. Stężenie bodźca drażniącego także pozwoli nam rozpoznać rodzaj reakcji. Im większa jego ilość w przypadku skóry wrażliwej, tym mocniejsza będzie jej odpowiedź. Sporych rozmiarów reakcję alergiczną może natomiast wywołać nawet niewielka ilość alergenu [3].

W przypadku skóry wrażliwej sedno problemu tkwi w naskórku, a nie układzie immunologicznym.  Jeśli naskórek (na skutek uszkodzenia bariery hydrolipidowej oraz rozluźnieniu komórek warstwy rogowej) zawodzi w swojej funkcji ochronnej – skóra jest bardziej podatna na utratę wody i drażniące działanie rozmaitych czynników (np. składników aktywnych kosmetyków), bo też i ich wnikanie do skóry jest ułatwione [4]. Do tego dochodzą uwrażliwione zakończenia nerwowe w skórze i ta dam – skłonność do podrażnień gotowa.

Warto obserwować swoją skórę, dowiedzieć się, jakie czynniki powodują nieprzyjemne dolegliwości – np. stres, ostre jedzenie, zmiana temperatury, kosmetyki (jakie?). Na co zwrócić uwagę, by zebrać przed wizytą u dermatologa cenne wskazówki? Dokładne różnice między cerą wrażliwą a alergiczną przedstawiliśmy na naszym blogu. Z taką wiedzą łatwiej przebiegnie nasza współpraca ze specjalistą, do którego warto się wybrać , bo zaniedbanie wrażliwej cery – a tym bardziej alergicznej – nie jest dobrym pomysłem. Nasza wcześniejsza umiejętna obserwacja i spostrzeżenia na temat reakcji skóry będą nieocenioną pomocą w diagnozie.

Pielęgnacja cery wrażliwej powinna skupić się na neutralizacji działania czynników drażniących i eliminacji ich kontaktu ze skórą. Powinniśmy zatem wyeliminować z pielęgnacji składniki, które powodują niepożądane reakcje na skórze. Ważna jest także jej ochrona – przydadzą się kremy ochronne, które wspierać będą naturalną barierę skórną i oczywiście filtry UV. Warto pomyśleć także o oczyszczaniu wody, jeśli ta w naszych kranach jest źle tolerowana przez naszą cerę. Dobrym pomysłem będzie też włączenie do pielęgnacji składników wzmacniających ścianki naczyń krwionośnych, które przy skłonności do zaczerwienienia muszą pracować jeszcze intensywniej.

Produkty z naszej oferty szczególnie polecane dla skóry wrażliwej:

  • serum: kwas hialuronowy, gliceryna, witamina E
  • glinki: biała, różowa, niebieska, fioletowa
  • wody roślinne: zielona herbata, melisa
  • oleje: jojoba, meadowfoam, ryżowy, pestki arbuza, marakuja, pestki winogron, pestki truskawek, słodkie migdały, abisyński, arganowy, arnika, wiesiołek

Tutaj kupisz produkty your natural side – <KLIK>

[1] https://biotechnologia.pl/kosmetologia/skora-wrazliwa-rozmowa-z-ekspertem,13317
[2] Misery L, Jean-Decoster C, Mery S, Georgescu V, Sibaud V. A new ten-item questionnaire for assessing sensitive skin: the sensitive scale-10. Acta Derm Venereol. 2014].
[3] https://biotechnologia.pl/kosmetologia/skora-wrazliwa-a-alergiczna,13323
[4] https://www.bioderma.pl/twoja-skora/skora-wrazliwa-i-nadwrazliwa