Przejdź do treści

Masaż – odkryj go na nowo

  • przez

Istnieje wiele definicji i szkół masażu. W zależności od rodzaju można przypisać mu różne właściwości: lecznicze, profilaktyczne, relaksacyjne czy w końcu – kosmetyczne. Jego celem jest oddziaływanie na nasze tkanki poprzez wywołanie odpowiedniego odczynu organizmu za pomocą różnych bodźców mechanicznych – zazwyczaj ucisku, uderzeń czy wibracji [1].

Masaż już od dawien dawna towarzyszy człowiekowi, nawet w kontekście leczenia. Narodził się w Chinach oraz Indiach. Pierwsze wzmianki o jego zastosowaniu pojawiły się ok. 3000 lat p.n.e. w nawiązaniu do rytuałów religijnych. W ciągu wieków przeszedł długą drogę – zmieniając swoje znaczenie i kształt. Początków masażu klasycznego upatruje się w Grecji, gdzie zawodnicy przed igrzyskami olimpijskimi byli namaszczani oliwami. Istnieją też wzmianki mówiące o tym, że także rzymski wódz Juliusz Cezar – cierpiący na rwę kulszową – szukał ukojenia w bólu właśnie poddając się zabiegom masażu[2].

Z historycznych ciekawostek dotyczących rodzimego podwórka warto wspomnieć, że w Polsce do połowy XIV wieku w łaźniach parowych tuż po kąpieli oklepywano korzystających z nich rózgami, by nieco poprawić ukrwienie tkanek. Od XVI wieku zainteresowanie masażem – przede wszystkim dzięki francuskiemu medykowi Ambrożemu Pare – odżyło i zaczęto temu zabiegowi poświęcać coraz więcej uwagi i powoli rozwijać tę dziedzinę w różnych zakątkach świata. Z czasem masaż zdołał dorównać pozostałym dziedzinom wiedzy lekarskiej na poziomie uniwersyteckim i cieszył się globalną popularnością. Stało się tak na przełomie XIX i XX w. w dużej mierze dzięki Polakowi – Izydorowi Zabłudowskiemu, którego dorobek naukowy był ceniony w całej Europie, czego wyrazem może być powierzenie mu zaszczytnego stanowiska kierowniczego w Zakładzie Masażu Klasycznego w Berlinie. W końcu jednak rozwój chemii oraz farmacji na kilkadziesiąt lat usunął w cień tradycyjne metody, w tym także masaż. Obecnie na szczęście znów powraca, dzięki renesansowi wszystkiego, co bliskie naturze [2].

Masaż ma duży wpływ na organizm człowieka, który możemy rozpatrywać dwojako:
1| miejscowo, czyli bezpośrednio na poszczególne tkanki mechanicznie pobudzane
2| ogólnie, a więc pośrednio oddziałując na centralny układ nerwowy poprzez odruchy [1].

Można wykonywać go na całym ciele – także skórze twarzy czy głowy.

Dlaczego warto masować skalp?
Poprzez regularnie wykonywany masaż skóry głowy możemy wzmocnić działanie pielęgnacyjne stosowanych preparatów oraz uzyskać efekt odprężenia i redukcji stresu. Masaż pomaga w regulacji pracy gruczołów łojowych, sprzyja lepszej penetracji składników aktywnych, a także poprawia krążenie krwi, co może być szczególnie pomocne przy problemie z osłabieniem i nadmiernym wypadaniem włosów [3].

Korzyści, jakie niesie masaż skóry:

  • poprawa krążenia krwi oraz limfy, która nie pozostaje obojętna na stymulację odżywienia i procesów odnowy,
  • ułatwienie procesów oczyszczania się skóry poprzez poprawę drożności kanałów gruczołów łojowych oraz potowych,
  • usprawnienie procesów oddychania skóry,
  • usunięcie zrogowaciałego naskórka, a tym samym jego widoczne od razu odświeżenie [2],
  • poprawa napięcia, elastyczności, jędrności skóry,
  • redukcja napięcia psychicznego,
  • poprzez poprawę metabolizmu i rozdrobnienie cząsteczek tłuszczu masaż usprawnia jego redukcję,
  • obniżenie napięcia mięśni – szczególnie twarzy – sprzyja wygładzeniu drobnych zmarszczek.

Kiedy masaż skóry jest szczególnie wskazany?

  • stres, napięcie nerwowe,
  • nadwaga,
  • szarość, ziemistość skóry,
  • skóra o obniżonej elastyczności,
  • blizny, przebarwienia.

Są jednak także pewne sytuacje, w których masaż nie jest dobrym pomysłem i powinniśmy z niego zrezygnować. Zalicza się do nich, m. in.:

  • stany zapalne oraz alergiczne skóry i jamy ustnej,
  • stany ropne migdałków czy okołozębowe,
  • choroby żył,
  • gorączka,
  • pęcherze, wypryski, przerwana ciągłość naskórka [2],
  • opryszczka,
  • powiększone węzły chłonne.

Istnieje wiele odmian masażu. Każdy może odnaleźć swój ulubiony:

  1. Najpopularniejszym jest masaż klasyczny, najczęściej składający się z kilku różnych grup ruchów, obejmujących:
    a. głaskanie,
    b. rozcieranie,
    c. ugniatanie,
    d. oklepywanie,
    e. wibracja.
  2. Masaż relaksacyjny – nastawiony przede wszystkim na długie, powolne ruchy i mający na celu zredukowanie napięcia nerwowego oraz odprężenie.
  3. Masaż leczniczy – zalecany i dobierany indywidualnie przez specjalistów w zależności od stanu i rodzaju schorzenia pacjenta.
  4. Masaż odchudzający – intensywny i nastawiony na rozdrobnienie podskórnej tkanki tłuszczowej, usprawnienie metabolizmu oraz krążenia krwi oraz limfy.
  5. Masaż antycellulitowy – bazujący na technikach drenażu limfatycznego.
  6. Masaż aromaterapeutyczny – wykorzystywany do nadania poślizgu olej zostaje wzbogacony jednym bądź wieloma olejkami eterycznymi, których dobór decyduje o dodatkowych walorach i właściwościach masażu.
  7. Masaż gorącymi kamieniami – specjalny rodzaj masażu mocno rozgrzewającego, który odbywa się przy użyciu bazaltowych kamieni.
  8. Masaż bańką chińską – odmiana masażu próżniowego z zastosowaniem specjalnych gumowych baniek, duże znaczenie ma w profilaktyce cellulitu [4].

Profesjonalny masaż w gabinecie wymaga dużej wiedzy z zakresu anatomii oraz wprawy, ponieważ wiąże się także ze sporym wysiłkiem fizycznym. Każdy z nas może jednak stosować we własnych czterech kątach prosty automasaż. Włączenie do codziennej pielęgnacji choćby 10 minut dziennie poświęconych na masaż twarzy może przynieść spektakularne rezultaty.

Jak wykonać masaż twarzy w domu?
1. Wybierz swój ulubiony olej, który poza nadaniem niezbędnego poślizgu, będzie także dodatkowo pielęgnował i zmiękczał skórę. Idealnie do tego nadadzą się:

  • cera przetłuszczająca się: olej ryżowy, olej z pestek winogron, olej z pestek truskawek,
  • cera sucha, dojrzała: olej acai, olej ze słodkich migdałów, olej z zielonej kawy.

Masaż twarzy powinien być wyjątkowo delikatny. Warto pamiętać, że w przypadku skóry szczególnie wrażliwej, naczynkowej dobrze jest ograniczyć ruchy wyłącznie do głaskania i zmniejszyć częstotliwość i czas wykonywania masażu.

2. Wykonaj wieczorny demakijaż, oczyść skórę łagodnym żelem bądź pianką, stonizuj skórę hydrolatem. Możesz wcześniej wykonać delikatny peeling enzymatyczny.

3. Usiądź wygodnie przed lustrem. Porcję oleju lekko rozgrzej w dłoniach i zaaplikuj na skórę. Rozpocznij masaż. Możesz wykonać jedynie głaskanie bądź dodatkowo rozszerzyć zabieg o rozcieranie (okrężne ruchy opuszkami palców), ugniatanie („nożyce” z palców wskazujących oraz środkowych) oraz oklepywanie (delikatne, ale szybkie naprzemienne ruchy opuszków palców – jak przy grze na pianinie). Pamiętaj, że ruchy należy wykonywać partiami od dołu ku górze, np. od środkowej części brody w kierunku uszu. Masaż policzków wykonuj w 3 pasmach: od wargi dolnej po żuchwie do ucha, od wargi górnej do ucha i od kości jarzmowej do ucha. Masaż wokół oczu wykonuj zgodnie z kierunkiem wzrostu brwi, a następnie od zewnętrznego w kierunku wewnętrznego kącika oczu. Masaż czoła odbywać powinien się od jego środka w kierunku skroni.

Mając obecnie więcej wolnego czasu warto wykorzystać go i zacząć masować także całe ciało. Szczególnie uda oraz pośladki – zwłaszcza gdy doskwiera Ci cellulit czy rozstępy. Doskonale sprawdzi się tutaj duet:

  • peeling drobnoziarnisty na bazie pestek truskawki Your Natural Side w czasie kąpieli,\
  • lubiony olej bądź masło: olej babassu, olej monoi, masło kawowe, masło makadamia, olej makadamia, olej arganowy do masażu.

Właściwie wykonywany masaż jest doskonałym sposobem na poprawę wyglądu skóry, ale także zredukowanie stresu, który obecnie  towarzyszy nam wszystkim w nadmiarze. Nie zastąpi może profesjonalnego masażu w gabinecie, ale doskonale spisze się w codziennej trosce o skórę, by podtrzymać efekty zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych wcześniej u kosmetologa czy kosmetyczki, do których obecnie nie mamy dostępu. Z powodzeniem uproszczoną wersją masażu możesz uraczyć swoją skórę samodzielnie. Ważne tylko, by przestrzegać wszystkich zasad, a przed przystąpieniem do masażu upewnić się, że nie ma do niego żadnych przeciwwskazań. Skóra z pewnością szybko podziękuje nam za poświęcony dla niej czas i wzmożoną troskę widoczną poprawą wyglądu.

[1] P. Drewniak, Różnorodność i znaczenie masażu w kosmetologii, w: „Th!nk” nr 2 (3) 2010, s. 25-33.
[2] A. Zborowski, Masaż klasyczny, Wyd. 2, Kraków 1998.
[3] T. Kulikowska-Jakubik, M. Richter, A. Jakubik, Pracownia fryzjerska, Warszawa 2015, s. 36.
[4] http://twoj-kosmetolog.pl/index.php/masaz/9-masaz/32-rodzaje-masazu