Przejdź do treści

Naturalna pielęgnacja skóry wokół oczu

  • przez

Oczy to dla wielu osób najważniejszy element naszej aparycji. Podobno w nich tkwi siła duszy. Jednak warto zauważyć, że skóra wokół oczu należy do najdelikatniejszej na całym naszym ciele. Jest w zasadzie pozbawiona tkanki tłuszczowej, a jej grubość to zaledwie 0,7 mm przez co jest mało odporna na czynniki zewnętrzne i wymaga szczególnego traktowania.

To właśnie tam najszybciej widać upływ czasu i nasz wiek. Właściwa pielęgnacja okolic oczu pozwala jednak nieco spowolnić starzenie się skóry, zapobiec bądź złagodzić sińce, cienie czy worki i cieszyć się pięknym spojrzeniem. Skóra wokół oczu charakteryzuje się słabym krążeniem krwi oraz limfy, a także tendencją do zastoju chłonki (limfy). Oznacza to, że produkty przemiany materii zamiast trafiać do naczyń limfatycznych, gromadzą się w gąbczastej strukturze tkanki łącznej, co skutkuje nieestetycznymi workami i obrzękami pod oczami.

Wszystkie te cechy skóry wokół oczu sprawiają, że chcąc zachować jej zdrowy wygląd trzeba niestety nie tylko odpowiednio zaplanować jej pielęgnację, ale również przestrzegać zasad higieny wzroku. Oczy – zwłaszcza pracujące przed komputerem – szybko się męczą. Należy pamiętać o regularnych przerwach i zerknięciu choćby co 2 godziny np. na drzewa za oknem (po pierwsze – zielony kolor uspokaja, po drugie wzrok sięga wtedy dalej niż tylko na ekran komputera czy tekst w książce, a bardzo niewskazane jest wpatrywanie się przez długi czas wyłącznie w przedmioty leżące blisko nas).

Ważne jest też nawilżanie oczu – naturalnie służy do tego mruganie i łzy, jeśli jednak naturalne mechanizmy zawodzą warto sięgnąć po krople nawilżające bądź sól fizjologiczną. Wszelkie wady wzroku należy też regularnie kontrolować i korygować, gdyż dla wyostrzenia obrazu automatycznie delikatnie mrużymy oczy, co sprzyja powstawaniu zmarszczek. Podobnie jest z ostrym światłem, które też zmusza nas do mrużenia oczu. Niezwykle ważny jest oczywiście sen, który pozwala oczom odpocząć i się zregenerować. Oczywiście stres i zła dieta (duża ilość soli, alkoholu) także niekorzystnie odbija się na wyglądzie skóry wokół oczu – mogą stać się przyczyną cieni czy nieestetycznych worków.

Dobrym pomysłem są kompresy na zmęczone oczy:

  • Zioła – dla ukojenia zmęczonych i zaczerwienionych oczu można zaparzyć susz rumianku, bławatka, świetlika lekarskiego, odstawić na kilka minut do ostygnięcia i w jeszcze ciepłym (ale nie gorącym!) płynie zamoczyć płatki kosmetyczne, lekko je odcisnąć i położyć na 10-15 minut na zamknięte powieki
  • Herbata – np. wysokiej jakości czarna herbata pozwala złagodzić obrzęki, szczególnie kiedy zastosujemy lekko schłodzony wywar w identyczny sposób jak proponowany wyżej
  • Zielony ogórek – plasterki lekko schłodzonego i obranego ze skórki ogórka pozwolą złagodzić obrzęki i lekko rozświetlić spojrzenie
  • Hydrolat – łagodzący kompres np. z wody różanej, champaka, eukaliptusowej.

Pielęgnacja skóry wokół oczu rządzi się swoimi prawami. Nie wystarczy nakładać grubej warstwy kremu raz dziennie, aby zachować jej dobry wygląd. Niestety dbając o tą delikatną strefę musimy być bardzo uważni. Nie możemy zapominać o codziennym demakijażu, jeśli używamy kosmetyków kolorowych. Jednocześnie, produkty do tego przeznaczone muszą być łagodne, aby nie podrażnić oczu ani nie osłabić brwi i rzęs. Usuwając tusz, nie należy mocno pocierać włosków, ponieważ może to spowodować ich uszkodzenie i nadmierne wypadanie. Dopiero dobrze oczyszczona skóra wokół oczu może przyjąć składniki aktywne ze stosowanych kremów, olejów czy serum.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że stosując kosmetyki pielęgnacyjne na twarz niemal równie istotne, co ich skład jest sposób ich nakładania, a dokładniej ruchy, jakimi dany preparat wmasowujemy w skórę. W przypadku okolic oczu i ich specyficznej budowy wydaje się to szczególnie istotne. Preparat należy wmasowywać ruchami dookoła oka zgodnie z linią wzrostu brwi na górnej powiece i zawsze od zewnętrznego do wewnętrznego kącika powieki dolnej, aby nie rozciągać nadmiernie skóry. Należy to robić delikatnie. Po wykonaniu kilku gładkich przesunięć wokół oka, można zamienić je na ruch lekko ugniatający. Może się to okazać szczególnie pomocne przy problemie z obrzękami. Bardzo ważna jest także ochrona przeciwsłoneczna, gdyż skóra w tamtym miejscu jest szczególnie narażona na niekorzystne działanie promieni.

Mówiąc o produktach do pielęgnacji okolic oczu – być może nie każdy wie, że dobrodziejstwo naturalnych olei można wykorzystać także właśnie do pielęgnacji tej delikatnej strefy. Powinny być to jednak oleje lekkie, bez konserwantów czy substancji zapachowych, by nie podrażniać oczu.

Dobrze jest wykorzystać je do przygotowania domowego serum pozbawionego konserwantów – mieszając w dłoni tuż przed użyciem 1-2 kropli wybranego oleju z żelem hialuronowym bądź aloesowym, które zapewnią naszemu serum właściwości nawilżające. Mogą być także dodawane do porcji sprawdzonego kremu tuż przed jego nałożeniem.

Do pielęgnacji delikatnych okolic oczu szczególnie polecamy wypróbować:

  • arganowy – źródło wit. E, skwalanu i nienasyconych kwasów tłuszczowych
  • awokado – zawiera wit. A, B, C, D, E, K i PP i wiele minerałów
  • z nasion marchwi – stanowi bogate źródło wit. A, sprzyja redukcji zmarszczek
  • cacay – dostarcza skórze wit. E, A, wyrównuje koloryt
  • z baobabu* – zawiera wit. A, E, D, poprawia elastyczność skóry
  • ryżowy – bogactwo wit. E zapewnia ochronę przed wolnymi rodnikami, poprawia kondycję skóry
  • z pestek arbuza – dostarcza skórze kwasy NNKT oraz wit. E, C, B, A, PP, regeneruje skórę
  • z pestek malin – poprawia elastyczność skóry, wspomaga ochronę przed promieniami UV
  • z pestek granatu* – koi podrażnienia, zawiera wit. C, przyspiesza regenerację skóry
  • marakuja – źródło wit. A, C, K, E, żelaza, fosforu, miedzi, cynku, poprawia jędrność skóry
  • z nasion ogórka – bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, tokoferole, wit. C i B1, a także minerały: cynk, magnez, potas, żelazo, pomaga zwalczyć cienie pod oczami
  • ze słodkich migdałów – moringa – dostarcza wit. A, D, E, C oraz B, poprawia elastyczność i jędrność skóry, rozświetla skórę
  • marula – jest źródłem wit. C, sprzyja spłycaniu zmarszczek
  • z opuncji figowej – zawiera antyoksydanty, sprzyja redukcji zmarszczek, ujędrnia skórę
  • różany – doskonałe źródło wit. A, C oraz E, regeneruje skórę, koi podrażnienia, wyrównuje koloryt
  • z zielonej kawy – zawiera dużo antyoksydantów, ujędrnia, poprawia metabolizm skóry
  • z pestek dyni – bogactwo wit. C, D, A, E oraz cynku czy beta-karotenu, doskonale odżywia skórę
  • arnika – działa łagodząco na obrzęki i podrażnienia, uszczelnia ściany naczyń krwionośnych
  • z pestek winogron – spłyca drobne zmarszczki, opóźnia proces starzenia się skóry

Jeżeli nigdy nie stosowaliśmy danego oleju to pamiętajmy o wykonaniu próby uczuleniowej. Wystarczy kilka kropli wsmarować w skórę na zagięciu łokcia bądź za uchem i odczekać przynajmniej 24h. Jeżeli nie zaobserwujemy niepożądanych skutków (swędzenie, zaczerwienienie), możemy nałożyć olej na większe partie ciała.

W przypadku wrażliwych oczu można zacząć od olei rafinowanych, które w procesie oczyszczania pozbawione są – nawet delikatnego – naturalnego zapachu (marakuja, pestki arbuza, olej ze słodkich migdałów oczyszczony, ryżowy).

Niektóre oleje posiadają nieco mocniejszy aromat, który może nie spodobać się naszej okolicy oczu – niestety ciężko przewidzieć takie reakcje, gdyż są one bardzo indywidualne. Olej, który z powodzeniem może stosować jedna osoba, może zupełnie nie przypaść do gustu oczom innej. Warto pamiętać, że w przypadku szczypania w oczy możemy po prostu sięgnąć po inną propozycję, a wcześniejszy produkt zużyć do pielęgnacji pozostałych rejonów twarzy bądź na włosy. Oleje oznaczone gwiazdką posiadają niezwykle cenne właściwości, jednak ich zapach jest określany przez niektórych klientów jako ostry. Z tego względu warto zacząć ich stosowanie na okolice oczu od próbek bądź w mniejszym stężeniu, aby uniknąć ewentualnego łzawienia oczu.