Jakie kosmetyki w ciąży? Czego szukać w kosmetykach dla przyszłych mam? 🤱
Kosmetyki stosowane w ciąży muszą odpowiadać potrzebom i zmianom, jakim podlega skóra w tym niezwykłym okresie. Przebarwienia, cellulit, rozstępy – skutki wahań hormonalnych w ciąży mogą przyjąć różne oblicza. Nasza skóra się zmieni – jest to pewne. Ale dzięki odpowiedniej pielęgnacji możemy ją na to przygotować, dzięki czemu później będzie jej łatwiej wrócić do wcześniejszej formy. 💪
Czego przyszła mama musi być świadoma?
W ciąży dodatkowe kilogramy są normalne. Czasem jest ich więcej, czasem mniej, ale gdy przytyjemy w krótkim tempie – zapewne zobaczymy na swojej skórze rozstępy. Wiele kobiet w ciąży zadaje sobie pytania: Jak zapobiec rozstępom? Jak pozbyć się rozstępów? Warto wiedzieć, że to częsty problem i przestać się ich wstydzić – nawet jeśli się pojawią i zostaną z nami! W ramach profilaktyki natomiast warto po prostu regularnie dbać o skórę – codzienne stosowanie balsamu jeszcze na długo przed planowaną ciążą ma wiele korzyści. Natomiast już od pierwszych jej miesięcy warto sięgnąć po dedykowane walce z rozstępami kosmetyki i naturalne oleje, by wykonywać systematyczny masaż skóry.
Skóra przyszłej mamy może się znacznie uwrażliwić – nie musisz od razu wyrzucać wszystkich kosmetyków, po jakie do tej pory sięgałaś. Ważne by sprawdzić ich skład, bo prawdopodobnie – szczególnie jeśli jesteś miłośniczką kosmetyków naturalnych – z wielu z nich będziesz mogła nadal korzystać. Bądź jednak uważna! Miej na uwadze, że Twoja skóra może nagle zacząć źle reagować na krem, który od dobrych kilka miesięcy był Twoim hitem. Obserwuj swoją skórę i słuchaj jej potrzeb. Jeśli kosmetyk powoduje u Ciebie podrażnienie – odstaw go. Sięgaj po łagodne formuły, najlepiej bezzapachowe bądź o bardzo delikatnym, naturalnym aromacie – także z myślą o tym, że zmysł zapachu przyszłych matek często staje się bardziej wyczulony.
Pomocy! Skąd te plamy?
W ciąży skóra może być bardziej narażona na przebarwienia skórne i co może nawet skutkować tzw. ostudą. To wszystko w efekcie hormonalnej burzy, jaka towarzyszy temu okresowi. Także nasze naturalne piegi mogą przybrać ciemniejszą barwę. Nierzadko uwidacznia się tzw. linea negra – ciemniejsza kreska na brzuchu, odcień skóry w okolicach pach czy wewnętrznej strony ud też może się pogłębić. Zmiany te z czasem powinny zblednąć. Ostuda na twarzy może być jednak bardzo zauważalna – w postaci brązowych plam – dlatego lepiej jej zapobiegać. Nie zapominaj więc o filtrach UV, ale także i o tym, że jest wiele substancji, które mogą pełnić tę funkcję. Do Ciebie należy ich wybór. Według niektórych źródeł istnieją takie, których powinniśmy unikać będąc w ciąży. Szukaj więc na etykiecie informacji, że dany kosmetyk może być stosowany przez przyszłe mamy. Może dobrym pomysłem będzie połączenie kilku metod ochrony, np. kapelusz z szerokim rondem + produkty z filtrami mineralnymi?
Nie bój się odwiedzić dermatologa. Męczą Cię obawy, czy na pewno możesz stosować dany kosmetyk? Albo dokucza Ci nasilenie objawów trądziku? Skorzystaj z konsultacji lekarskiej. Twój komfort psychiczny jest bardzo ważny, także dla maluszka. Jest jeszcze jeden powód, dla którego powinnaś odwiedzić lekarza – kontrola znamion. Skóra w ciąży się rozciąga, co wpływa na te zmiany. Jeśli cokolwiek Cię zaniepokoi – skonsultuj to ze specjalistą. Czerniak skóry to realne zagrożenie, którego trzeba być świadomym.
Jakie inne zmiany w wyglądzie możemy zaobserwować?
W ciąży często obserwujemy na naszej skórze nadmierne owłosienie – włosy mogą rosnąć dużo szybciej (wydłuża się faza, w jakiej włos dokonuje wzrostu), w konsekwencji kilka miesięcy po porodzie może nas dotknąć łysienie telogenowe – zmienia się faza włosów wcześniej będących w anagenie i przez kilka kolejnych miesięcy obserwujemy ich wypadanie.
Osłabieniu mogą ulec także paznokcie – ich kruchość, łamliwość może być naszą nową rzeczywistością. Warto przy okazji masażu skóry naturalnymi olejami, wcierać je także właśnie w skórki i płytkę paznokciową.
Cellulit
Kolejna zmora, nie tylko ciężarnych. Profilaktyka obejmuje odpowiednią pielęgnację, regularną aktywność fizyczną i zbilansowaną dietę. Przyszła mama przykłada dużą wagę do tego co je, przede wszystkim z myślą o swoim maleństwie. Warto jednak wiedzieć, że to także bardzo ważne dla niej samej. Dobrą opcją pielęgnacyjną jest regularny peeling skóry. Posłużą do tego nasze peelingi pestkowe. Będą świetnym krokiem przygotowującym skórę na wspomniany wcześniej systematyczny masaż.
Ogólne zasady pielęgnacji w ciąży
Nie martw się! Nie potrzebujesz tony nowych kosmetyków i nie musisz rezygnować z wszystkich używanych przed ciążą. Zacznij od przeglądu swojej szafki – oceń, które produkty mają odpowiadające Ci składy.
Kosmetyki będące w obrocie muszą spełniać odpowiednie wymogi. Ich skład jest regulowany odpowiednimi przepisami. Świat kosmetyków jest jednak bardzo obszerny – Tobie przysługuje prawo wyboru tego, po który sięgniesz. Każdy składnik możesz sprawdzić za pomocą Internetu – zapoznać się z jego działaniem i poznać ewentualne ograniczenia, jakim podlega jego stosowanie (jeśli jakieś go dotyczą). Może być to pomocne w podjęciu decyzji. Istnieją składniki, które różne źródła biorą pod lupę z myślą o przyszłych mamach. Jeśli nie masz 100% pewności, co do konkretnego produktu – zapytaj o niego swojego dermatologa. Możesz też na przykład sięgnąć po kosmetyki ze znakiem Instytutu Matki i Dziecka.
Twoja skóra potrzebuje w tym ważnym okresie głównie tego, co i przed ciążą: oczyszczenia, nawilżenia, odżywienia oraz ochrony przeciwsłonecznej. Potrzeby te mogą być jednak nieco bardziej intensywne.
Pamiętaj jednak, że jeśli przyjmujesz leki (w tym na trądzik!) albo korzystasz z zabiegów pielęgnacyjnych w gabinecie – zawsze informuj wcześniej, że jesteś w ciąży! Nie wszystkie zabiegi kosmetyczne można wykonywać będąc w stanie błogosławionym. Nie sięgaj też samodzielnie po leki na trądzik dostępne w aptece bez recepty – jeśli dokuczają Ci wypryski skonsultuj je z lekarzem specjalistą.
Kosmetyki Your Natural Side, które mogą okazać się przydatne w ciąży:
Jaki olej w ciąży?
- Olej makadamia
- Olej jojoba
- Olej arganowy
- Olej ze słodkich migdałów
- Olej z pestek malin
Posłużą do masażu, jako dodatek do balsamów i kremów. Polecamy powyższe ze względu na właściwości i wyjątkowo neutralne zapachy.
Peelingi pestkowe: Nasze peelingi będą idealne w połączeniu z regularnym masażem skóry. Możesz sięgać po nie 1-2 razy w tygodniu.
Serum: Z powodzeniem możesz sięgnąć po Kwas hialuronowy oraz Skwalan. Przydadzą się szczególnie, gdy Twoja skóra ulega łatwo przesuszeniu.
Wody: Wybieraj te najłagodniejsze. Polecamy szczególnie melisę.
Glinki: Nie rezygnuj z maseczek. Czasami w ciąży pojawia się problem ze zwiększoną reaktywnością skóry. Włącz do pielęgnacji glinkę białą, niebieską bądź różową. Pamiętaj, by nie dopuścić do ich całkowitego zaschnięcia na delikatnej skórze twarzy.
Tutaj kupisz produkty your natural side – <KLIK>
[1] https://parenting.pl/pielegnacja-kobiet-w-ciazy [2] https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/jak-dbac-o-siebie-w-wiazy/kosmetyki-dla-kobiet-w-ciazy-jak-bezpiecznie-pielegnowac-skore-w-ciazy [3] http://ginekologiawpolsce.pl/pielegnacja-skory-ciaza/ [4] https://mamaginekolog.pl/piekna-w-ciazy-cz3-skora/