Przejdź do treści

Zioła w kosmetyce

  • przez

W kosmetyce wykorzystuje się mnóstwo składników aktywnych pochodzenia roślinnego. Z takiej perspektywy zioła mogą służyć, np. do produkcji olejków eterycznych, masek ziołowych, ekstraktów, hydrolatów, naparów czy pozyskiwania pojedynczych składników pochodzenia roślinnego, wchodzących później w skład rozmaitych preparatów pielęgnacyjnych. 

Czym właściwie są zioła?

Zioła to rośliny, które mogą oddziaływać na ludzki metabolizm i z których pozyskuje się surowce zielarskie.  Sztuka ich uprawy to zielarstwo. Poszczególne zioła mogą łączyć w sobie różne zastosowania i być wykorzystywane w więcej niż 1 celu – np. być surowcem dla farmacji i służyć do produkcji olejków eterycznych. Wiele z nich uprawiamy także na naszym parapecie – nie zawsze będąc nawet świadomym wielości ich zastosowań – jak np. miętę, rozmaryn czy lawendę.

Jakie rośliny są najpopularniejsze w kosmetyce?

  • lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) często uprawiana w polskich ogródkach. Szczególnie chętnie używana w produktach do rejonów potliwych, skór trądzikowych, tłustych, problemowych i łuszczących się.
  • rumian szlachetny (Anthemis nobilis) – surowcem zielarskim jest tutaj kwiat – koszyczek rumianku. Służy m.in. do produkcji olejku eterycznego. Rumian często obecny jest w produktach do pielęgnacji włosów jasnych, skór reaktywnych i z problemami dermatologicznymi.
  • melisa lekarska (Melissa officinalis) – powszechna w produktach do skór wrażliwych, delikatnych, reaktywnych. Cenna w pielęgnacji cer trądzikowych, z bliznami czy pierwszymi oznakami starzenia.
  • rokitnik zwyczajny (Hippophae rhamnoides) – naturalnie rośnie w Europie i Azji – spotkać można go na polskim wybrzeżu. Ceni się nie tylko jego owoce i nasiona (produkcja oleju), ale także liście. To jedna z roślin o ogromnym potencjale i wyjątkowym bogactwie składników korzystnym dla każdej skóry.
  • aloes zwyczajny (Aloe vera) z grupy sukulentów. To wieloletnia i wiecznie zielona bylina. Najbardziej znanym produktem, do którego produkcji służy jego miąższ jest żel oraz sok aloesowy. Uniwersalny składnik polecany szczególnie do skóry z przebarwieniami, niedoskonałościami i skłonnej do podrażnień.
  • arnika górska (Arnica montana) – ekstrakt z jej kwiatów to częsty składnik kosmetyków do skóry naczynkowej, reaktywnej, skłonnej do powstawania siniaków czy obrzęków.

Tutaj kupisz produkty your natural side – <KLIK>